Бъдни вечер е един от най-важните семейни празници. Той е посветен на дома, огнището, но и на умрелите предци-родственици, които също се считат за част от семейството.
   В различните
краища на страната народът я нарича Малка Коледа, Кадена вечеря, Вечерня и Неядка. Дори самото название на Рождественската нощ — Коледа, няма християнски произход. В него се откриват срички от обредите на древните тракийци и южните славяни.
   По стара традиция, преди да се нареди празничната трапеза на Бъдни вечер, стопанинът на къщата запалва специален пън в огнището, наречен бъдник. Отначало разбърква с него огъня, наричайки: "Колкото искрици, толко пиленца, шиленца, теленца, дечица в тоя дом!" После поставя тънкия край на дръвчето в огъня; там то остава да тлее цялата нощ и да поддържа огъня жив. Дървото е крушово, дъбово или буково. В предварително издълбана в него дупка се сипва червено вино, тамян и зехтин за берекет. Преди да се сложи в огъня, се запечатва с пчелен восък. Така приготвен коледният бъдник, наричан още коледник или прекладник, се смята за миросан и осветен и вече може да бъде принесен в жертва на божествата. Този обичай е отглас от стари славянски вярвания по нашите земи. Според тях, в деня, когато се очаквало да се роди дете, мъжът запалвал осветено дърво, за да прогони духовете на умрелите преждевременно бебета, покойници, зли орисници и вещери. След покръстването българският народ запазил този обичай, но палел миросаното дърво в чест на раждането на Спасителя.

По искрите от огъня пък се гадае каква ще е годината. Колкото повече са те, толкова по-богата ще е реколтата, кравите по-млечни, а прасетата - по-тлъсти.
   Празничната трапеза се нарежда върху слама на земята в югоизточния ъгъл на одаята под иконостаса. На трапезата трябва да има 7, 9 или 12 ястия. Това са три от свещените числа на древноюдейската Кабала. Гозбите обаче са постни. Трапезата трябва да е отрупана с всички, което се произвежда в домакинството: варено жито, варен фасул, сърми, пълнени чушки с боб (или ориз), ошаф, туршии, лук, чесън, мед и орехи, вино. В някои краища правят също тиквеник, зелник и малка пита, в която е скрита паричка (на когото се падне, ще бъде щастлив цялата година). В четирите ъгъла на стаята се поставя по един орех. Това се прави, за да се осветят четирите краища на света.
  Преди да започне вечерята на Бъдни вечер, най-старият мъж в дома прекадява трапезата. По-рядко това го прави най-възрастната жена, защото като праправнучка на грешната Ева, тя се смята за нечиста. Вярва се, че тамянът прогонва лакомите дяволчета от масата, а силата на баща им Сатана и неговите помощници вещери, караконджоли, магьосници отслабва. Така тъмните сили не могат да извършат злините, замислени в навечерието на Коледа. Прекадяват се и всички помещения в къщата, кошарата, оборът. 
   Според езическите традиции по нашите земи в навечерието на Рождество Христово стопанката на дома трябва да залъже с погача злия бог Коледо. Питката трябва да е кръгла или завита като кравай, но замесена постна, без яйца и мляко. Ако някой е сторил в дома тежък грях през годината, отгоре й се намазва малко мед за омилостивяване на злопаметния Коледо.
   Празничният хляб в различните краища на България се нарича боговица, вечерник или коледник. На трлапезата се разчупва от най-възрастния в семейството с думите: "Ела, Боже, да вечеряме". В християнски времена, поканата започва да важи за раждащия се Христос. Първото парче се слага под иконата на света Богородица. Момите слагат залък от боговицата под възглавницата си, за да им се присъни момъкът, за когото ще се омъжат.
   От тестото на погачата се пекат и малки кравайчета - колачета. С тях се даряват коледарите на следващия ден. Всеки трябва да опита всички ястия, за да му върви годината. Накрая по избраните орехи се гадае ще бъде ли здрав; ако орехът е пълен, няма да боледува. Докато трае вечерята, никой не трябва да става от масата. Ако все пак се наложи да я напусне за малко, върви приведен, за да не повалят караконджолите житата и да не обрекат селото на глад. От сламата, върху която е вечеряла фамилията, напролет се сплитат венци и окачват  на плодните дървета, за да раждат изобилно.
   Трапезата не се вдига цялата нощ, за да не избяга късметът. Вярва се, че когато домочадието заспи, близките покойници идват да вечерят. 

   Когато настъпи полунощ и Коледа, тогава ще дойдат коледарите, тогава ще се роди Христос, но и тогава според народните вярвания, започват Мръсните дни.
  Коледуването замества древните езически посвещения на младежите в зрялост. Според традицията коледарите са само момци, които са готови за женене. Коледарите се предвождат от станеник. Той носи обредното дръвче - ябълка, елха - клон със седем разклонения, на които е забучена варакосана ябълка, кравай, червени конци, зеленина, монети.

Станенине, господине,
добри сме ти гости дошли,
добър сме ти глас донели
низ хубава, долна земя:
овци ти се изягнили,
вси овчици ваклушатки
и овновци виторожки.
Станенине, господине,
тебе пеем, домакине!

   Облечени в нови дрехи, заметнати с ямурлуци, с калпаци, украсени с чимширови китки, пуканки, нанизани на червен конец, сушени сливи, стафиди, коледарите обхождат всички домове. Станеникът изрича благословия, предназначена за семейството и къщата; после дружината изпява песни и за всеки един поотделно. Стопаните даряват богато коледарската дружина — колаци, дребни пари, месо, сланина, брашно, боб, лук, вино и орехи. С част от събраното на следващия ден коледарите си устройват угощение; друга част продават и даряват парите за църквата, училището или читалището.

    Вярва се, че на Коледа небето се отваря и всичко в един миг светва; това обаче могат да видят само праведниците. На Коледа човек може да си пожелае каквото поиска, желанията се сбъдват.

 

Интересно


Автор: Сн. Атанасова
Водата
 

ЗДРАВЕЙ ЧОВЕЧЕ !

 


Тук ще се опитаме да ти разкажем това, за което ти дори не се замисляш... дотолкова приемаме водата като част от ежедневието ни, че не разсъждаваме,колко е наложително да я пазим чиста и да я съхраним за тези, които идват след нас.

Няма по-голямо чудо от водата! Тя не само дава живот. Тя е източник на красотата на Земята. Радваме се на планинските езера, успокояваме се от ромона на ручей, наслаждаваме се на причудливите форми на облаците, плуващи в небето... И всичко това – благодарение на водата.

Представи си за малко, че водата изчезне... Няма реки, езера, морета... Не падат сняг и дъжд... Загиват растения, животни, хора... Земята се превръщав безжизнена пустиня!

Планетата Земя е доста мокро място. Над 70% от повърхността и е покрита с вода, в по-голямата си част солена и събрана в дълбоки океани. Има и прясна, несолена вода. Откриваме я във въздуха, просмукана в почвата, замръзнала в ледници или течаща в реки, езера и потоци. Изобилието на вода около нас ни кара понякога да забравяме, колко важна за живота е тя.

 

КРЪГОВРАТ НА ВОДАТА

Вгледай се пак внимателно във водата в твоята чаша. Можеш ли да предположиш на колко години е тя? 

Земята притежава ограничено количество вода, която непрекъснато се върти и върти и върти (мисля,че схвана) и това се нарича "кръговрат на водата". Но тя си остава една и съща… Водата в чашата ти съществува заедно със Земята от самото начало. И когато първите риби са се превърнали в земноводни, твоята чаша вода е била част от океана. После, когато огромните динозаври обикаляли и утолявали жаждата си в езерата, твоята вода също е била там. Когато приказни принцове и принцеси пиели от кладенци -твоята вода е стояла в същите тези кладенци. 

За да можеш по-добре да си представиш обиколката на водата, най-добре си избери една водна капка и се впусни в нейното приключение 

А- Докато капчицата се пече на слънце на повърхността на морето, топлината я превръща в пара, която се издига във въздуха и продължава нагоре докато силни ветрове не я грабват и отнасят на стотици километри от земната повърхност, където е доста студено. Този етап от кръговрата на водата се нарича изпарение. 

В- Изпарената капчица се изстудява, превръща се пак в течност и става част от облак. Ако пък е още по - студено то тя се превръща в ледено кристалче. Процесът се наричакондензация. 

С- По-късно тя се слива с други капчици и те образуват една голяма капка, която пада на Земята. Земното притегляне я дърпа към повърхността. Вероятно там попада на листото на дърво, откъдето може да започне кръговрата си от начало. Тази част от пътешествието се нарича валеж. 

Д- Ако капчицата попадне някъде върху почвата, тя се стреми винаги надолу към по-голям воден басейн. Ако никой не и попречи, тя пътува обратно до океан или езеро, където пак да може да се изпари. Но над 6 милиона хора тук се нуждаят от вода, и вероятността тя да бъде използвана е голяма. 

За капчицата няма значение дали ще попадне в биберона на някое бебе или ще потуши пожар, защото в крайна сметка тя пак ще се върне в природата, за да продължи кръговрата и може би ще се върне в твоята чаша. 

 

ЗАЩО ТРЯБВА ДА ПЕСТИМ И ПАЗИМ ВОДАТА?

На пръв поглед вода има в изобилие на Земята, но това съвсем не е така. Около 97,5%oт водата се намира в океаните и моретата. Прекалената и соленост я прави негодна за пиене, напояване и индустриални нужди. Останалите 2,5% е сладка вода, от която по-голямата част е във вид на ледници на полюсите и по високите планини и подпочвена вода. Едва 0,6% от сладката вода е достъпна за човека и живите организми.

Ограничения обем на водата я прави още по-ценна и скъпа. Всички ние използваме водата, затова нека да направим всичко възможно да съхраним и опазим нашите водни богатства. 

ВОДАТА ИМА ГОЛЯМО ЗНАЧЕНИЕ ЗА ЖИВОТА НА ЗЕМЯТА

* Вода има в тялото на човека и навсякъде около него. Ако твоето тегло е 26 килограма, значи в тебе има 20 килограма вода и само 6 килограма твърди вещества. Организмът на човека постоянно изразходва вода. За нормалното протичане на всички физиологични процеси на човек са му необходими от 2 до 4 литра вода на денонощие, а на животните(големите, разбира се)– до 10 литра; 

* Водата влиза в състава на всички живи организми на Земята и участва във всички жизнени и биологични процеси. Ние се нуждаем от вода за пиене, приготвяне на храна, миене, къпане, пране и др. Без вода не могат да растат и раждат плодове растенията; 

* В промишлените предприятия водата се използва за разтваряне на различни вещества, охлаждане двигателите на машините, приготвяне на различни полезни стоки (сапуни, шампоани, храни..). Вода задвижва турбините в електростанциите, в резултат на което в нашите домове става светло и топло; 

* С вода се потушават пожари, чистят се улиците; 

* Водата свързва страни и континенти. Различни плавателни съдове превозват хора и товари през океани, морета, езера и реки.

СНЕЖИНКИТЕ СА КРАСИВИ И ПОЛЕЗНИ !

* Дебелият снежен слой защитава от студ. Затова семената, посадени през есента, не измръзват. За да се задържи снегът на полето, хората строят изкуствени снежни стени или поставят специални съоръжения; 

* След стопяването на снега през пролетта, получената вода обилно се просмуква от почвата и помага за добра реколта; 

* Дебелият слой сняг е радост за скиорите и тези, които обичат зимата; 

* Ледът се използва за съхраняване на хранителни стоки и в медицината — за успокояване на болката. През зимата ледът дава възможност да се премине от единия до другия край на река или езеро, използва се за ледени пързалки.

 

ВОДНА ЕНЦИКЛОПЕДИЯ 

Знаеш ли, че:

  • Жител на древен Рим е изразходвал за денонощие само няколко литра вода, а жител на съвременен градизползва повече от 300 литра вода на ден. 
  • Много вода се изразходва от промишлените предприятия и селското стопанство. Средно в Европа промишлеността консумира около 53% от водните запаси, селското стопанство — 26%, а останалите 19% са за битови нужди. 
  • Най-влажното място на света е Тутунендо в Колумбия, Южна Америка; 
  • Най-голямото парче лед е ледникът Рос, плуващ леден блок, принадлежащ към Антарктида (Южен полюс); 
  • Знаеш ли, че перата на птиците са водонепропускливи. Дъждовните капки само се плъзгат по повърхността им; 
  • Най-високият водопад в света е Ейнджъл (отвесна стена 807метра) — намира се във Венецуела. Наречен е на Джеймс Ейнджъл, търсач на приключения, загинал в близост до водопада през 1937г; 
  • Градушката е замръзнал дъжд, 
  • ...а снегът — ледени кристалчета, които нарастват и образуват снежинки; 
  • Чистата вода няма вкус — ако усещаме нещо, то е от минералните и други вещества, намиращи се разтворени в нея; 
  • Солената вода не може да се пие, защото от нея организмът се обезводнява; 
  • Водата е уникална, защото е единственото вещество, което при нормални за Земята температури се намира и в трите си агрегатни състояния — течно, твърдо и газообразно; 
  • Водата замръзва при 00С и кипи при 1000С на морското равнище. Тези две стойности са в основата на целзиевата скала за измерване на температури; 
  • Водата е необикновена, защото в твърдата си форма — лед — е с по-малка плътност, отколкото в течно състояние, затова ледът плува; 
  • Водата може да погълне много топлина, преди да се нагорещи. Затова тя се използва в промишлеността и в радиаторите на автомобилите като охладител; 
  • Водата допринася за плавните промени на климата. Селищата, раззположени край големи водни басейни, се радват на по-мека зима и по-прохладно лято; 
  • Водните молекули се привличат взаимно и това ги кара да стоят заедно. Затова те образуват капки, а не се разливат в тънък слой. Ако не съществуваше земното притегляне, водните капки щяха да имат формата на топки; 
  • Водата има способност да разтваря много повече вещества, отколкото всяка друга течност. Това означава, че където и да преминава — през почвата или през човешкото тяло — тя пренася ценни химични съставки и минерали;

А ЗНАЕШ ЛИ?

Колко вода е необходима за "отглеждането на хамбургер"? 

Замислял ли си се, колко вода се изразходва за производството на различни неща от ежедневието ни? Почти всичко, с което се храним, има нужда от вода, за да расте и съществува. За да се „отгледа” хамбургер например е необходима вода: 

* За да порастне тревата, с която кравата се храни; 

* Да се осигури вода за пиене на кравата; 

* Вода за обработване на месото й; 

* ... и може би вода за нейната баня.

 

И цялото това количество скъпоценна течност е само за твоята закуска!

ЕТО КОЛКО ВОДА Е НЕОБХОДИМА ЗА ПОЛУЧАВАНЕТО НА РАЗЛИЧНИТЕ ПРОДУКТИ:

Например, за да се направи един тиган, са необходими 25 литра вода. А за да се отгледа пшеница, от която може да се изпече само един хляб, са необходими 200 литра вода. Представяш ли си? Това са 400 броя шишета, по половин литър всяко!

За производството на:

1 Малка лека кола - 450 000 литра; 
1 Тон цимент - 180 литра; 
1 Тон хартия - 54 000 литра; 
1 Колело - 130 литра; 
1 Вестник - 9 литра; 
1 Шоколад - 1 литър. 

Използваме излишно много вода и всяка година това количество нараства! 

Приятелю, използвай водата разумно и пестеливо! 
Когато се къпеш, не оставяй водата да тече, без да е необходимо. 
Затваряйки крана, провери дали водата не продължава да капе,защото за минута от един недобре затворен кран изтичат 110 капки. За едно денонощие това прави 15 литра вода!

 

ЗАПАЗИ Я! ТЯ ЩЕ Е НЕОБХОДИМА И НА ТЕЗИ, КОИТО ИДВАТ СЛЕД НАС!

 

Любопитно за хората!

  Кожата е най-големият орган на човешкото тяло.

  Широчината на основата на носа е приблизително равна на широчината на окото.

  През целият си живот, човек изяжда около 30 тона храна.

  Човек може да живее до 400 години, ако са налице нужните условия


  Възможно е да се надуват балони с ушите.

  55% от хората се прозяват до 5 минути след като са видяли някой друг да се прозява.

 Очаква се до 2020 г. населението на света да стане от 5 на над 8 милярда, като се увеличи главно в развиващите се страни. Ресурсите

         на Земята не са достатъчно за да изхранят толкова хора.

 За времето, в което си поемаме дъх веднъж, в света се раждат 500 деца.


  Средно човек се смее около 15 пъти дневно.

  Речникът на повечето хора съдържа от 5000 до 6000 думи.


  Човек мига около 10 000 000 пъти в годината.

  В човешкото тяло има 10 трилиона живи клетки.

  Дясната част на белият дроб на човека поема повече въздух от лявата.


  80% от хората на възраст над 100 години са жени.

  Общата дължина на косата, която пораства за целия живот на човек е 590 километра.

  Повечето сънища продължават от 5 до 20 минути.


  Около 18 мил. души са родени на вашата дата.

  Най-често срещаното име в световен мащаб е Мохамед.

  Формата на ухото и разположението на вените под кожата на ръката са уникални за всеки човек.

  
За целият си живот човек произвежда толкова слюнка, че стига за напълването на два големи басейна.

  В тялото на един човек живеят повече живи оpганизми отколкото хора по Земята.

  Когато се изчервявате, стомахът ви също става червен .


  Човек може да оцелее средно 11 дни без вода.

  Носенето на слушалки за един час, увеличава броят на бактериите в ушите 700 пъти.

  Десничарите живеят средно 9 години повече от левичарите.

  Най-младите родители в света са били на 8 и 9 години и са живяли в Китай около 1910 година.

  Точно както при пръстовите отпечатъци, отпечатъкът на езика е различен за всеки.

  На обикновенният човек са му необходими около 7 минути за да заспи.

 
Колкото по-студена е стаята в която спите, толкова по-вероятно е да сънувате кошмар.


  Четиригодишните деца задават средно по 437 въпроса на ден.

  2500 левичари умират всяка година, като използват уреди за десничари.

  По време на работния ден, ръцете на машинописците изминават около 20 километра.

  Жените мигат два пъти повече от мъжете.

  Ако ядете много моркови ще станете оранжеви.

  
Алфред Хичкок е нямал пъп. Бил е отстранен по време на операция.